Coś dla rodziców najmłodszych dzieci. Łapcie 12 najważniejszych wskazówek na czas rozszerzania diety. Idealnie do zapamiętania, jak 12 potraw podczas zbliżającej się Wigilii. Jednak sprawdzą się nie tylko w nadchodzące święta, ale również przez kolejne 12 miesięcy:
- Na początek złota zasada żywienia dzieci, czyli reguła podziału odpowiedzialności Ellyn Satter. Zgodnie z nią to Ty, rodzicu jesteś odpowiedzialny za to CO, GDZIE, KIEDY i JAK podasz dziecku. Nie decydujesz jednak o tym ile zje dziecko, bo to ono jest odpowiedzialne za to CO zje, ILE i CZY W OGÓLE cokolwiek zje. Tylko za to odpowiedzialne jest Twoje dziecko! Zasadę możesz wydrukować i powiesić w widocznym miejscu, najlepiej blisko krzesełka do karmienia.
- Niezależnie od tego, czy rozszerzasz dietę klasycznie czy też metodą BLW, pokazuj dziecku różne smaki i konsystencje, korzystając z jego otwartości na różnorodne produkty. Warto notować jakie smaki i formy dziecko już poznało.
- Rozszerzaj dietę stopniowo, ale nie ograniczaj jej. Staraj się, by dziecko przed ukończeniem pierwszego roku spróbowało jak najwięcej produktów, które jecie w domu.
- Od początku podawaj produkty gęste odżywczo i energetycznie, czyli takie, które maja dużo wartości odżywczych i kalorii w małej porcji. Możesz zrobić listę takich produktów i powiesić ją na lodówce.
- Mleko mamy lub mleko modyfikowane jest podstawowym źródłem pożywienia do końca pierwszego roku życia dziecka (ok. 55-70% zapotrzebowania na kalorie w drugim półroczu życia dziecka).
- W początkowym okresie rozszerzania diety nie sadzaj do posiłku głodnego dziecka. Najpierw podaj mu mleko, a dopiero potem posiłek. Nie zastępuj mleka pokarmami stałymi. Z czasem, w miarę postępów zamieniaj kolejność i najpierw proponuj posiłek stały, a później mleko, dopiero na żądanie.
- Pierwsze produkty wprowadzaj w jak najmniej zmienionej formie, by dziecko poznało ich smak i wygląd.
- Pierwsze posiłki mogą przyjąć formę degustacji. Nie przytłaczaj nadmiarem jedzenia. Lepiej dołożyć niż dać za dużo.
- Posiłki jedzcie wspólnie, dlatego rozszerzanie diety rozpocznijcie od tego posiłku, który jecie całą rodziną. Podczas posiłków starajcie się jeść to samo.
- Podczas posiłku nie rozpraszaj i nie pospieszaj dziecka. Dbaj o miłą atmosferę.
- Pozwól dziecku na bałagan. Ono dopiero uczy się jeść! Umyj dziecko po skończonym posiłku, chyba że samo wcześniej będzie się domagać wytarcia. Pozwól dziecku bawić się i eksperymentować z jedzeniem.
- Podawaj dziecku produkty bezpieczne, dostosowane do jego aktualnych możliwości. Nie opóźniaj i nie przyspieszaj. Nie podawaj produktów z listy zakazanej oraz produktów o wysokim ryzyku zadławienia i nigdy nie zostawiaj dziecka samego podczas jedzenia.