Czasem pytacie – czy to już ten moment, że powinniśmy iść do specjalisty? Czy to warto skonsultować? Czy powinniśmy zrobić badania?
Dzisiaj chciałabym poruszyć jeden aspekt tej kwestii, który – moim zdaniem – nie zawsze jest w takich rozważaniach uwzględniany. Na scenie, oświetlone reflektorami uwagi rodziców, najczęściej występuje wyłącznie dziecko, jego dobro, rozwój, zdrowie, potrzeby. I nic dziwnego! Przecież właśnie o dziecko i jego dobro tutaj chodzi. Niestety zdarza się, że my, jako rodzice, pomijamy w tym wszystkim samych siebie.
Gdy wydaje nam się, że w żywieniu dziecka dzieje się coś niepokojącego; coś wzbudza nasze wątpliwości, ale brakuje nam pewności – czy to na pewno jakaś trudność, czy to norma dla tego wieku? Czy to już kwalifikuje się do konsultacji u specjalisty, czy jeszcze warto poczekać? W czasie posiłków zaczynamy być spięci i bacznie obserwujemy dziecko, zamiast rozluźnić się i spędzić razem przyjemnie czas przy stole. Nasza uwaga wędruje przeważnie w stronę dziecka i jego talerza, zamiast skupiać się na własnym talerzu i na luźnej rozmowie. Początkowo nie przynosi to jednak rozstrzygających informacji, więc nasze napięcie rośnie, zaczynamy odczuwać stres również pomiędzy posiłkami i miotamy się w niepewności. Szczególnie, gdy dziecko ciężko znosi wizyty u specjalistów czy badania. Czy potencjalne zyski z takiego spotkania przeważają nad kosztami?
Dziecko zaczyna przejmować napięcie od rodziców poprzez mózgowe wi-fi (tzw. rezonans limbiczny). Obrazowo mówiąc – zaraża się tym napięciem, stresem od nas. To z kolei sprawia, że pojawiają się trudności związane z jedzeniem (jeśli wcześniej tak naprawdę nie istniały) lub zaczynają się one pogłębiać (jeśli obawy rodziców były w jakiś sposób uzasadnione).
Macie prawo się niepokoić, bać, stresować. To jak najbardziej ludzkie! Szczególnie, gdy się jest rodzicem Dlatego pamiętajcie, że Wasze emocje w tym wszystkim również są ważne. Do specjalisty warto wybrać się nie tylko po ewentualną diagnozę czy skierowanie na badania, ale także po wsparcie dla siebie: rozwianie wątpliwości, uzbrojenie w wiedzę, zapoznanie z konkretnymi narzędziami czy strategiami, które mogą Wam pomóc i zwyczajnie Was uspokoją.
Zatem – kiedy warto wybrać się do specjalisty? Myślę, że dobrą odpowiedzią jest tutaj: gdy obawiacie się, że dziecko ma jakieś trudności w zakresie jedzenia. Konsultacja u odpowiedniego specjalisty pomoże Wam niezależnie od tego, czy te trudności faktycznie występują.
Czy ten wpis Ci pomaga? Wspiera Cię? Jeśli tak – podziel się nim z innymi rodzicami, którym również może się przydać!